کاروان‌سرای شاه‌عباسی ایوانکی

جهت مشاوره رایگان روی لینک کلیک کنید

کاروان‌سرای شاه‌عباسی ایوانکی متعلق به دوران صفویه در ایوانکی، یک‌کیلومتری جنوب شهر و در کیلومتر ۸۲ جاده تهران – گرمسار واقع شده است و این اثر در ۲۵ آبان‌ماه به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ۱۳۵۴ به شماره ثبت ۱۷۶۳. کاروان‌سرای شاه‌عباسی ایوانکی اولین مقصد کاروان‌هایی بود که از تهران به سمت خراسان می‌رفتند.

ویژگیهای کلی

بنای این کاروان‌سرا از سنگ و آجر ساخته شده و دارای تزئینات آجری است. فرم کاروان‌سرا از نظر معماری چهارایوانی است. این کاروان‌سرا که دارای پلان مربع است شرقی – غربی بوده و ورودی آن از سمت شرق بنا است. ایوان‌ها پهن اما کم‌ارتفاع است. از جمله زیبایی‌های این بنا می‌توان به تقارن در کل بنا اشاره کرد. حجره‌ها دورتادور حیاط و قسمت بیرونی در به‌صورت آجری قرار گرفته‌اند که جلوه‌های خاصی به بنا می‌بخشد. این کاروان‌سرا جلوی بسیار زیبایی دارد.

مصالح به‌کاررفته در بنا خشت، گل، آجر و سنگ است. این کاروان‌سرا دارای دو کاخ در ضلع شرقی و غربی است که یکی بالای سردر و دیگری بالای ایوان جلوی در ورودی است. این کاروان‌سرا دارای ۲۴ حجره و ۴ پادگان است. در جلو حجره‌ها ایوان‌های کوچکی وجود دارد که برای استفاده مسافران در فصل تابستان ساخته می‌شود. طاق‌های بنا از نوع عرضی است. همچنین در مقابل این کاروان‌سرا آب‌انباری برای استفاده مسافران ساخته شده که در حال تخریب است.

اتمام بازسازی 1402

مساحت 10 هزار متر مربع

سال ساخت ۱۳۵۴

امکانات و خدمات

با توجه به اتمام عملیات بازسازی، مجوزهای لازم در ارتباط با تامین خدمات رفاهی در این مجموعه در حال تامین است. این مجموعه قرار است از خدماتی صحرا گردی، موزیک و پخش زنده و خدمات هتلینگ در فهرست خدمات رفاهی خود بهرهمند گردد که جزئیات دقیق آن پس از کسب مجوزهای لازم منتشر می‌گردد.

معرفی واحدها

    • دو کاخ در ضلع شرقی و غربی
    • 24 حجره
    • فروشگاه صنایع دستی
    • خدمات پست و مرسولات

موقعیت

جهت مشاوره رایگان روی لینک کلیک کنید